Повече от всякога офисът се превърна в място за срещи и съвместно пребиваване. Комуникацията и работата в мрежа и екип са решаващи за успеха на компанията. А сетивното преживяване придобива все по-голямо значение за служителите, клиентите и деловите партньори.  Дизайнът в офиса го превръща в истински символ на фирмената култура, запазена марка на компанията.
Дизайнът вече не е маргинално явление, тъй като е проникнал в почти всички сфери на ежедневието. Телефонът, креслото, планинският велосипед или опаковката – за всеки продукт естетическите критерии играят важна роля. Затова можем да говорим дори за естетизация на ежедневието. Понякога дизайнът се набива на очи, но често въздейства само подсъзнателно. Това важи и за пространственото оформление – впечатленията от заобикалящата среда провокират емоции и мисли, които действат в нас. Терминът за това е „емоционален дизайн“.

Най-простата дефиниция за „културата“ в бизнеса е „начинът, по който правим нещата тук“. Културата се подценява и се разглежда като едно от лесните неща в деловия свят. Повечето мениджъри често гледат на това като разговор и взаимодействие със служителите, внимание към клиентите и перфекционизъм в продукта или услугата.

Новата бизнес култура обаче не спира до тук – тя навлиза и в дизайна на офисите, в които работим. А дизайнът не се ограничава само с декорации, цветове и дребни детайли, които биха украсили работното ни място. Говорим за функцията на пространствата, ергономия по време на работа, за това как офисът, който използваме, се превръща в помощен инструмент за компанията.

Несъмнено помещенията са възел от енергия, която въздейства върху нашия душевен и физически комфорт, върху мотивацията и работоспособността ни. Вдъхновяващата работна среда вдъхва сили и желание за всякакъв вид труд, особено когато не е само уникална, но и експресивна, накратко: култов офис! Когато ентусиазирано показваме на приятелите си снимки от работното си място, все едно е новообзаведеният ни апартамент или хотелът от ваканцията ни, то това е сигурен белег, че мястото е придобило огромно значение. Офисът се е превърнал в символ на идентификация. В това е и неговият потенциал! Първото и най-важно нещо в един офис са работните места – най-важни са работещите, те са двигателят, който движи компанията. Всеки работодател, разбрал този факт, би се радвал на успех, независимо в коя сфера е бизнесът му. Мотивираните служителите са най-добрите служители. Те не само създават добро настроение, но и постигат изключителни резултати и при определени условия остават „верни“. Това също е важен аспект на офиса, защото в глобализирания свят възможностите за житейска и професионална реализация са разнообразни, а творческите личности – мобилни.

Каква роля има корпоративният дизайн в интериора на вашия офис? Това е вашата корпоративна идентичност, която визуализира всички аспекти на бизнеса и играе ключова роля при предоставяне на интуитивна идентификация на духът и посланието на компанията може да бъде основния ключ за успешно представяне на бизнеса ви. „Всичко, което остава в разума ни, преди това е било в сетивата ни.“, пише Ханс Рудолф Йост в книгата си „Фирмена култура“. Това е в сила в същата степен и за корпоративните ценности. Ако само ги четете, ще възприемате много по-малко гещалт (цялост, форма, конфигурация, свързаност на елементите, затвореност), отколкото ако те са видими в офиса: в архитектурата, в пространственото оформление и в мебелировката. Например, ако сред ценностите на дадена фирма са качеството, новаторството и удоволствието, това трябва да се отразява и в помещенията – висококачествено обзавеждане, новаторско, необичайно и шеговито оформление. Ако не е така, човек би се усъмнил в достоверността на ценностите, а с това и на фирмата, защото още с пристъпването на прага човек си прави изводи за културата на цялата фирма. Това има и много положителна страна: офисите са оптимално подходящи за непосредствено изживяване на фирмените ценности и култура. Така те се превръщат в същностна част на корпоративната идентичност. При това ролята на култовите офиси е разпознаваема на пръв поглед.

Офисът не е място само за работа. Той е място за срещи, комуникация, обмяна на идеи. Той ни помага да създаваме иновации. Наблюдението, че в днешната икономика на познанието сътрудничеството и работата в мрежа стават все по-важни, не е само личен опит, но и резултат на проучвания като например на американските консултанти Катлет и Хадън и на германеца Ролф Берт: компаниите, форсиращи работата в мрежа и допълващия директен подход между колегите, са значително по-проспериращи. Който продължава да упорства на егоистичното отношение „контра“ към повишаването на производителността, е обречен да изостава.

Междувременно резултатът стана ясен: резултатността на работата в екип превъзхожда индивидуалния труд. Доказуемо повечето идеи се генерират от самите служители в компаниите: според проучване на IBM делът им е 41 %. Само 17 % идват от отделите за изследователска и развойна дейност, а 12 на сто – от академичните среди. Следователно, творческият потенциал на собствените служители е огромен и изисква комуникация и обмен. А помещенията за срещи ги стимулират: всякакви свободнодостъпни столове, пултове, мебели за облягане или дори басейн! Естествено кошницата с плодове и добре обзаведената кухня също са от полза.

Как ние, архитектите виждаме офиса на бъдещето?

Той е място за среща и съвместно пребиваване. Въпреки или именно заради ставащата все по-виртуална и по-мобилна работна среда, такива материални места са необходими. Те са пресечни точки на знанието и таланта. Както е казал Айнщайн – „въображението е по-важно от познанието“. Те създават опора, изразяват ценности, създават възможности за срещи и лични разговори, както и идентифициране с фирмата. Затова оформлението на офиса се превръща в капитален инструмент за мениджмънта на утрешния ден.

Работната среда с идеален дизайн, приютяваща и презентационни и информационни технологии, допускаща спонтанност и признаваща индивидуалността като силна страна на екипа, стимулира комфорта и производителността.

арх. Павел Янев ( ALL in | Studio )

Искаш ли нов интериорен дизайн?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.