Нишата в пространството с душ е предпочитана и като цяло, независимо от факта, че повечето хора я осмислят като “вечна”, това не ги стимулира да я премахнат , още повече – прави банята по-привлекателно място. Чудите се за какво бихте могли да я използвате? Ползата от нея не е напълно свързана с идеята за складиране, можете да откриете нейната практичността по много начини. От чисто естетическа гледна точка, нишата е семпла, стилна и разнолика. Добавете щипка индивидуалност и характер и ще се влюбите в тази концепция.
Ще започнем с уточнението, че нишата при душа е всъщност доста широко понятие. Тълкувайте я като ниша в банята, която изглежда добре при душа, но може да бъде практична навсякъде в мокрото помещение. Като тази тук например, която щраква елегантно точно над мивката и тоалетната. Тя е творение на дизайнерският екип на “Ardesia”, част от интериора на частен дом в Лондон.
Тази баня, реновирана от “ONG&ONG” в Сингапур, притежава, ниско разположена ниша в душ кабината, само няколко инча над пода. Изглежда доста практично да разположиш ниша ниско в стената до душа, защото е достъпна за всички (деца и възрастни) и понеже на това ниво не бихте могли да съборите нещо докато вземате душ.
Често нишите в пространството около душа са проектирани така, че да са почти невидими и да се сливат напълно с интериора. Това със сигурност не е избраната стратегия от дизайнера Фабио Галеатцо за проекта “Urban Forest” в Сао Пауло, Бразилия. Тези ниши са в абсолютен контраст с интериора и са подчертани отлично.
Ъглова ниша или рафт е винаги добра идея, когато искате да оползотворите иначе неизползваемо пространство. “Perianth interior design” правят тази малка, особено удобна душ кабина за пристройка в стара къща в Ню Йорк.
Понякога нишата може да се отличава, друг път – да изглежда абсолютно естествено в помещението, като например тази проектирана от “1:1 arquitetura:design”. Нишата е с точната дължина на прозореца, изглежда сякаш има два отвора в самата стена.
Ако ви съблазнява идеята да използвате нишата в две направления едновременно, като архитектурно преимущество и дизайнерски елемент, изберете тухлички. Мини плочки или тухлички в контрастен с останалият фаянс цвят. Бяло-синята комбинация на “Ibra Rosano Design Architects” в тази баня е страхотен пример.
Вертикалните ниши са перфектното решение ако искате да подчертаете височината на банята или да ги сложите в тясното пространство на някои душкабини. Тук имаме пример от дизайнерският колектив “a_collective” създаден в съвременен дом в Сингапур.
Когато говорим за малки бани, трябва да се спрем на реновираната баня от дизайнера Пол К. Стюард в Торонто. Въпреки ограничената подова площ, тази баня изглежда изненадващо отворена и просторна. Всичко се дължи на голямото носещо се огледало, подбраната деликатна и светла палитра, добре постигнатият контраст и цялостният минимализъм на помещението, което включва тесен и дълъг прозорец и малки ниши под душа. Подобна дизайнерска стратегия избира и архитект Сара Уалър, когато проектира дома си. Можем да забележим няколко допълнения като светещата LED лента под огледалото, разположението на нишите при душа, нотката зелено и стъклената преградна стена на душа.
В този душ има дори нещо поетично. Отчасти се дължи на черната рамка и начина по който тя контрастира на белите плочки, но също така и заради това малко, квадратно прозорче и вградената ниша над пейката.
Тази баня в бяло като основен цвят, с черни акценти и детайли в златно, е пример за съчетаването на традиционното с модерното с лека нотка класическа красота. Тук, отново нишата около душа е важен интериорен момент.
Студио “Post Architecture” са свършили отлична работа в обновяването на това старо местенце в Торонто. Банята е изключително спретната и красива. Има прекрасна лъскава ниша, която свързва две съседни стени и е подчертана чрез светещи ленти скрито осветление. Всичко това право помещението футуристично и изтънчено.
Трио ниши под душа е елементът, който създава симетрията в тази баня, проектирана от Патриция Салес. Като цяло това е един доста луксозен и елегантен дом. Банята сама по себе си е доста просторна с божествена душ кабина и фаянс силно напомнящ естествен камък и като текстура и като цвят.
Представете си душ нишите като пестящата пространство алтернатива на лавици или рафтове окачени на стената. Предлагат място за съхранение на вещи, без да карат пространството да изглежда малко и претъпкано. Точно като тази, нишите са издълбани в стената. Къща в скалата от архитект Скот Алън.
Вани и ниши са също добър тандем. Всъщност, нишата може да стане новият постоянен дом на всички онези нещица, които обикновено тъпчем по ъглите на ваната си. Прекрасен начин да поддържаме чистота и ред в банята.
Това комбо-вана и душ кабина от дизайнерите на “Minosa Design” наистина ни влезе под кожата. Всъщност, двете части изглеждат сляти в едно общо пространство, благодарение на напълно прозрачната разделяща ги стена. В допълнение, дизайнът е хомогенен, добре балансиран и в двете части, с всички онези ниши, които го правят наистина семпъл.
А какво да кажем за банята, проектирана от Дженифър Бунса, освен че изглежда наистина примамлива и уютна. Подът е дървен, а стените и тавана са покрити с плочки в два различни допълващи се десена. Нишата се допълва с тавана и това я кара да изпъкне без да бъде нуместна.